Results of the MiWay Wally Hayward 10/21/42km run in Pretoria on Monday 2 May 2016

Finishers:

  • 42km – 3200

  • 21km – 3100

  • 10km – 2700

  • 5km – 2000

42 KM Men

  • Open 1 Tshidiso Bosiu (Rockies) 2:23:00; 2 Tebogoho Lejaha (Cool Running) 2:24:55; 3 Lucky Mtshali (Nedbank) 2:31:41; 4 Samuel Ongaki (Nedbank) 2:32:12; 5 Best Ngwenya (Nedbank) 2:32:48; 6 Frans Mogashoa (Wingate) 2:33:54; 7 Frans Mola (South Deep) 2:34:16; 8 Reuben Maapola (Nedbank) 2:35:52; 9 Peter Tadzirapa (Maxed Elite) 2:37:10;10 Raymond Phaladi (Nedbank) 2:39:10

  • Veterans 1 Peter Tadzirapa (Maxed Elite) 2:37:10; 2 Meshack Monareng (Cool Running) 2:41:11; 3 Johannes Shabangu (Live Athletics) 2:49:51

  • Masters 1 Moses Letlhaku (Cool Running) 2:57:28; 2 Nhlanhla Magubane (Corr Serv) 2:59:27; 3 Bethuel Mlambo (Nedbank) 3:02:14

  • Grandmasters 1 Sam Ndala (Nedbank) 3:27:37; 2 Theo Swanepoel (Kempton) 3:28:51; 3 Johan Nel (Irene) 3:35:51

  • Great Grandmasters 1 Luuk Hepkema (Magnolia) 4:50:38

42 KM Women

  • Open 1 Yolandi MacLean (Born 2 Run) 2:57:58; 2 Julanie Basson (Born 2 Run) 3:13:48; 3 Lesley Austin (KPMG) 3:19:40; 4 Nocawe Morake (Wonderpark) 3:21:15; 5 Enie Molatseu (Ekurhuleni) 3:25:02; 6 Kaoma Chileshe (A4A) 3:25:04; 7 Bathabile Manyaka (Diepkloof) 3:25:54; 8 Alta Kruger (Krugersdorp) 3:27:05; 9 Marcelle Coetzee (KPMG) 3:27:37; 10 Berdine Smit (Nedbank) 3:27:41

  • Veterans 1 Julanie Basson (Born 2 Run) 3:13:48; 2 Lesley Austin (KPMG) 3:19:40; 3 Nocawe Morake (Wonderpark) 3:21:15

  • Masters 1 Berdine Smit (Nedbank) 3:27:41; 2 Almarie Rothman (Kempton) 3:47:22; 3 Ansa Strydom (Nedbank) 3:49:38

  • Grandmasters 1 Val Watson (Runavation) 3:43:42; 2 Heleen Holl (Rustenburg) 4:04:47; 3 Daleen van Wyk (Vitality) 4:37:02

  • Great Grandmasters 1 Yvonne Dietz (RWFL) 1:44:56

21 KM Men 

  • Open 1 Lucky Mohale (Boxer) 67:12; 2 Jeffrey Gwebu (KPMG) 67:16; 3 Lucas Jani (Nedbank) 67:27

  • Veterans 1 Philimon Manyaka (Nedbank) 75:49; 2 Judas Ntuli (Magnolia) 76:38; 3 Sello Monama (Rockies) 76:52

  • Masters 1 Dan Mothibe (Runavation) 79:20; 2 Tidimalo Modiga (Temp) 80:38; 3 Joseph Ndlovu (ACE) 81:46

  • Grandmasters 1 Mike de Bruto (Irene) 93:06; 2 Elias Raphuku (Black Diamond) 95:51; 3 Aubrey Watson (Runavation) 1:40:35

  • 80+ 1 Martin Coetzee (Magnolia) 2:58:00

  • Juniors 1 Wiehan van Niekerk (HS Eldoraigne) 86:41; 2 David Mashiane (RWFL) 87:16; 3 Bopape Lesetja (Nedbank) 93:56

21 KM Women

  • Open 1 Liziwe Mabona (AMPA) 83:05; 2 Marlize du Plessis (KPMG) 85:53; 3 Nandipha Dywili (Nedbank) 87:16

  • Veterans 1 Truzanne Swanepoel (Runavation) 89:31; 2 Mitsie vd Westhuizen (KPMG) 89:54; 3 Marilise Vermaak (Kempton) 96:14

  • Masters 1 Elmarie Pretorius (RWFL) 1:40:16; 2 Julie Soicher (Rockies) 1:44:49; 3 Sonia Scheepers (Green Mile) 1:46:31

  • Grandmasters 1 Francis van Blerk (Nedbank) 1:45:31; 2 Vollie Spies (Tuks) 1:58:41; 3 Carol de Waal (Wingate) 2:07:19

  • Juniors 1 Carla Venter (Temp) 1:40:00; 2 Melanie Roux (PPMK) 1:42:37; 3 Lizelle vd Velde (PMMC) 3:28:50

10 Km Men

  • Open 1 Thebang Mosiako (Nedbank) 30:57; 2 Vincent Kipchircir (Nedbank) 31:49; 3 Phillemon Mathiba (Nedbank) 32:09

  • Veterans 1 Enoch Skosana (Nedbank) 34:57; 2 Philip Phawago (Nedbank) 36:21; 3 Timothy Tshokolo (Nedbank) 37:38

  • Masters 1 Joseph Moloto (SANDF) 39:54; 2 Piet Chauke (Gallopers) 41:21; 3 Brendan Divine (Fit 2000) 41:55

  • Grandmasters 1 Chris Reed (Florida) 50:20; 2 Tommie Breedt (Akasia) 53:18; 3 Neville Young (CSIR) 53:54

  • Great Grandmasters 1 Harry vd Merwe (BHS) 49:58

  • 80+ 1 Ken Nurden (Agape) 67:25

  • Juniors 1 Reuben Masiane (Nedbank) 33:26; 2 Ezra Ferreira (Nedbank) 36:24; 3 Jean-Michael Laubscher (Centurion) 36:28

10 Km Men

  • Open 1 Andrea Steyn (Bicycle Run) 36:20; 2 Cornelia Joubert (Boxer) 36:54; 3 Simonay Weitz (KPMG) 38:30

  • Veterans 1 Samulekiso Moyo (Maxed Elite) 40:52; 2 Lizzie Dlhiwayo (RWFL) 42:14; 3 Mirriam Mooki (Rockies) 44:06

  • Masters 1 Jackie Frey (Khoza) 49:16; 2 Beatrix le Roux (Irene) 50:54; 3 Elmarie Boshoff (Fit Pta) 66:21

  • Grandmasters 1 Sonja Laxton (RAC) 50:40; 2 Erika Geldenhuys (Temp) 50:41

  • Great Grandmasters 1 Annetjie Greyvenstein (Irene) 66:26

  • 80+ Deidre Larkin (Randburg) 65:19

  • Juniors 1 Simonay Weitz (KPMG) 38:30; 2 Jeanne de Beer (Affies) 45:22; 3 Monique Geel (Affies) 46:25